zmień język: polski
log in      register
    logout

Autor czy nie autor?

 Czy grafik komputerowy jest autorem takich prac czy nie? Czy trzeba wykonać wszystkie zdjęcia składowe grafiki by uznawać się za autora pracy? Kto jest autorem pracy gdy wstawimy modelkę w ogólnie dostępne, darmowe, z pełnymi prawami zdjęcie Nowego Jorku. Zachęcam do dyskusji.

http://www.maxmodels.pl/photo_healer.html

Luke, 2012-03-26, 21:29


reply

replies


 • Beata
  report abuse Beata, 2012-03-27, 01:17
  Myślę, że w takim wypadku trzeba by było wyodrębnić dwa pojęcia: autora zdjęcia i autora grafiki.
  Gdy ktoś tylko korzysta ze zdjęć innych tworząc grafikę, nie jest bynajmniej autorem zdjęcia, lecz autorem stworzonej przez siebie grafiki (w programie graficznym). Powinien też podpisać pracę, że korzystał ze zdjęć Pana X.
  W przypadku, gdy Luke przerobił zdjęcie ptaka (główny motyw), a jego zdjęcia były użyte jako tło, należałoby to podreślić w opisie i podać się za autora grafiki z wykorzystaniem zdjęcia Pana X.
  Gdyby jednak ktoś zrobił zdjęcie modelce (główny motyw) i użył jako tła zdjęcie Nowego Jorku innej osoby, chyba należałoby napisać, że jest się współautorem zdjęcia albo autorem grafiki z wykorzystniem zdjęcia własnego i Pana X.


 • Einstein
  report abuse Einstein, 2012-03-27, 07:11
  Luke nikt nie neguje Twoich umiejętniści i pracy jaką włożyłeś w to zdjęcie z ptakiem ale uważam dokładnie tak jak Beata, szczególnie że użyłeś głównego motywu, przy użyciu tła innego autora moim zdaniem nie jest to aż tak rażące, a  podpis i tak powinien się znaleść pod zdjęciem.


 • Mirka
  report abuse Mirka, 2012-03-27, 16:46
  Zgadzam sie z Beatą


 • witman
  report abuse witman, 2012-03-27, 17:59
  W pewnym sensie Beata ma rację. A co tyczy fotki z ptaszkiem to jest ona chyba  dostępna  do ćwiczeń, poniekąd autor wyraził zgodę na przetwarzanie i manipulowanie fotką. Stworzenie nowego dzieła z owej fotki to już nowa praca i autor. Jednak mz podpis pod pracą powinień zawierać stosowne dane.


 • witman
  report abuse witman, 2012-05-02, 19:06
  Mam nadzieję, że Luke nie będzie miał mi za złe,że znowu drążę temat.(ptaka) Ale myślę, że warto.
  Wina Luke taka, że nie umieścił stosownego podpisu, sam pisałem wcześniej że jestem za takim podpisem. Ale czy zawsze trzeba owy stosowny podpis dodawać ? Tym bardziej, że jest to ogólnie dostępne.
  No bo jeśli wstawiamy fotki na warsztaty to wyrażamy zgodę na to by ktoś inny przerobił nasza fotkę. I czy jak ktoś zrobi to lepiej od autora, to autor fotki powinien mieć o to pretensję ? Czy gdyby Luke w zastępstwie wstawił bociana to co ? Plagiat ? Jestem ciekaw innych opinii, więc zapraszam do dyskusji.


 • Beata
  report abuse Beata, 2012-05-03, 21:17
  Witman,
  1) myślę że jeśli autor zdjęcia udostępnia je innym do ćwiczeń, to potem absolutnie nie może mieć pretensji, że ktoś lepiej je przedstawił, ale w przypadku 'naszych' warsztatów na WA, każdy widzi czyja jest oryginalna fotgrafia i kto ją przerobił, prawda?
  2) gdyby Luke wstawił do owego zdjęcia o którym mowa bociana sfoconego przez siebie i w programie przerobiłby go uzyskując podobny efekt - myślę że nikt nie mógłby się przyczepić do tego - bo przecież robi ze swoją fotgrafią, co chce
  3) a w przypadku zdjęcia przerobionego przez Luke'a, to prawdę powiedziawszy ja nie miałam pojęcia, że to nie jest jego zdjęcie - dlatego myślę, że dla mniej obeznanych ludzików :) należy po prostu zdjęcie podpisać i wszystko będzie jasne :D
  Pozdrawiam!


 • hardcoreplayer
  report abuse hardcoreplayer, 2012-11-30, 15:54
  takclose

Report abuse

The report has been saved.

An unexpected error occured. Please try again later.


close

Log in


close