zmień język: polski
log in      register
    logout

Eksperci....

Siemanko,
W sumie zapewne post ten niewiele wniesie, ale przynajmniej powiem co mam na języku.
Ostatnio rzadko bywam, ale staram coś wrzucić, pomoderować, co ciekawsze fotki wyłowić.
I tak sobie patrzę na te %##^ gwiazdki pod zdjęciami i ręce opadają.
Panie i panowie eksperci, którzy zanabyliście swą pierwszą lustrzankę i poczuliście palec boży dotykający Was w czoło przez wizjer  - pocałujcie Wy się wszyscy w nos z Waszymi ocenami bez jakiegokolwiek komentarza, rozwinięcia myśli.
Jeśli klikanie gwiazdek Was tak rajcuje, to są rózne gry i zabawy gdzie można sie zrealizować. Mnie te gwiazdki mało interesują,  zwracam uwagę tylko na komentarze - kilku osobom chce się cokolwiek o focie napisać, ocenić, doradzić. Nie zawsze to osoby z wielkim doświadczeniem, ale tu przecież idzie o dyskusję.
Pomyślcie jednak o tym, że są osoby bardziej wrażliwe ode mnie, które zaczynają swoją pasję i dzięki Waszym plugawym często ocenom schowają aparat do szafki i nie będą focić. Z drugiej stronyt medalu mamy zachwyty nad tandetnymi zachodami słońca i innymi pretensjonalnymi fotami.
Reasumujęc - zastanówcie się zanim cokolwiek klikniecie i postarajcie się czasem swą ocenę (niezależnie jaką) uzasadnić. Już pomijam, że warto byłoby się doedukować ze sztuki zwanej fotografia - pochodzić na wystawy, pooglądać albumy, poczytać o wielkich tej sztuki.Sławek, 2011-01-24, 17:27


reply

replies


 • zzzzz
  report abuse zzzzz, 2011-01-24, 19:40
  Slawku, podpisuje sie pod tym obiema rekoma. Mysle ze powinny byc wreszcie jakies zmiany w systemie oceniania, np dajesz 5 lub 4 to  powinienes napisac cos o danym zdjeciu skoro dajesz ocene rewelacyjna, lub tez bdb  powinna ona byc poparta komentarzem.
  Przeciez tak szczerze mowiac to na palcach policzyc mozna zdjecia ktore sa rewelayjne.
  Zreszta radze zerknac na inne portale fotograficzne, wrzucic tam niektore zdjecia to zobaczycie co sie z czym je.


 • vitoos
  report abuse vitoos, 2011-01-24, 22:40
  Przykład, nic mnie osobiście tak nie zmotywuje do pisania komentarzy , jak dobry przykład z Waszej strony ;) • vitoos
  report abuse vitoos, 2011-01-24, 22:47
  A jeszcze poza tym, sam wiesz Slawku, do czego zazwyczaj doprowadzaly "dyskusje" - do kłótni
  Malo bylo o zdjęciu, a dużo o wszystkich innych rzeczach ....
  Kto komentował, zaraz zostal uznany za wymądrzającego sie eksperta własnie...
  Poza tym nie znam sie na fotografii, bo nie czytam o mistrzach i nie chodze na wystawy, więc nie mam nic mądrego do napisania, a zamiast pisac och, ach, piekne, oszałamiające, zapiera dech w piersiach, spadłem z krzesła, stawiam owe znienawidzone gwiazdki ;) • Idomeneo
  report abuse Idomeneo, 2011-01-24, 22:50
  Ale wiekszosc sie dobrze bawi ocenami.
  Moze wprowadzic w ustawianiach taka opcje, ze "dasz ocene dopiero po napisaniu komentarza"?
  I nie wiem po co ludziom psuc humory o jakosci ich zdjec - prosze podac te portale "eksperckie". Niech sie zmierza ci, ktorzy maja na to ochote.
 • zzzzz
  report abuse zzzzz, 2011-01-24, 23:02
  za ldomeneo,, dobrym pomyslem bylo by wprowadzenie oceniania na 4 i 5 TYLKO z komentarzem a 3,2,1 bez ,, lub cos podobnie,,,
  a portali eksperckich jest pelno wystarczy w google poszukac. • moniquenikon
  report abuse moniquenikon, 2011-01-25, 20:04
  zgadzam się z Witkiem w zupełności,ja też nie czuję się ekspertem w najmniejszym wypadku,by móc udzielać rad,jeśli zdjęcie "na moje oko"jest rewelacyjne,stawiam gwiazdki(po to one tu są!),a rozpisywać się pod każdą fotką ...niech robią to ci,którzy mają cos mądrego do napisania i mają od cholery wolnego czasu,(ja wolę "pofocić")Patrząc z perspektywy czasu Sławku ja myślę,że to właśnie te "motywujące?"bardzo komentarze osób:ekspertów mogły raczej doprowadzić,że "słabe jednostki"schowały aparat do szafki,bo w końcu niemal każdy zaczyna od widoczków,tandetnych zachodów słońca(jak Ty to nazywasz)..Proponuję,by każdy użytkownik tego portalu mógł decydowac sam o sposobie oceniania i niech nikt na siłę tego nie zmienia.   A skoro istnieje tyle wspaniałych portali @aRRO,może warto sie tam zalogować..niektórym tak jak w moim przypadku wystarczy web dla amatorów. pozdrawiam :) • andipab
  report abuse andipab, 2011-01-25, 21:29
  Nikt tu nie jest ekspertem... począwszy od moderatorów, a skończywszy na stawiających w fotografii pierwsze kroki. Dla większości to jest tylko zabawa i fakt, że zaglądają tutaj jest wystarczającym powodem, aby utrzymać portal w takiej, a nie innej formie, gdyż dzięki temu wszyscy mają możliwość kontaktu z  fotografią... dobrą i złą, mogą podpatrzeć jak widzą świat inni, jak to pokazują, porównać swoje prace z innymi, zastanowić się jak dany temat sami by przedstawili. Postawienie 5 lub 4-ch gwiazdek oznacza nic innego, jak akceptację tego co zrobiliśmy. Natomist ocena niższa powinna być uzasadniona, gdyż jest to sygnałem, że coś nie jest akceptowane i warto poznać tego powody, by zastanowić się i móc wyciągnąć wnioski. To jest najprostsza droga do rozwijania własnych umiejetności. Nie róbmy na siłę wielkiej sztuki z czegoś zwyczajnego, bo to przestanie być zabawne... Każdy, kto czuje się artystą lub znakomitym ekspertem w dziedzinie fotografii, może spróbować swoich sił na innych, bardziej ambitnych portalach... "...nikt tu nikogo nie trzyma pod pistoletem, a wręcz przeciwnie..." 
  Pozdrawiam wszystkich i życzę miłej zabawy oraz "ocen" tylko na pięć gwiazdek :)   


 • pepsi
  report abuse pepsi, 2011-01-26, 23:46
  Sławku, z zaciekawieniem przeczytałam to "co masz na języku" - duuuuużo jadu. Już widzę jak chowają aparaty do szafki wszyscy, którzy robią "tandetne zachody słońca" :) To było bardzo subtelne.
  Po przefiltrowaniu wszystkich złośliwości, mogę się z Tobą zgodzić co do komentarzy. Mogłoby być ich więcej. Jednak oceniając systematycznie wszystkie pojawiające się tu prace, nikomu nie starczyłoby na to czasu. System gwiazdkowy, jeśli się już pozna kryteria ocen uzytkowników, funkcjonuje w miarę dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam zapoczątkował to, do czego zachęcasz innych. .
  Pozdrawiam
 • rysio123
  report abuse rysio123, 2011-01-27, 18:45
  GWIAZDKI SĄ WPORZO!
  ale w skali 1-5:) • rysio123
  report abuse rysio123, 2011-01-30, 11:38
  OJ,WIDZĘ ŻE ZACZYNA SIĘ OSTRE KOMENTOWANIE I OCENIANIE FOTEK...
  CIEKAW JESTEM JAK ...DŁUGO?
  P.S
  osobiście jestem za • krzysiek
  report abuse krzysiek, 2011-01-30, 19:09
  Każdy z was ma trochę racji w tym co pisze na temat oeniania, komentowania i "ekspertów"
  Ja osobiście rzadko piszę komentarze z paru powodów:
  - o miernych fotkach szkoda się rozpisywać,
  - niektórym nie pomogą żadne rady
  - brak czasu na komentowanie każdej foty
  - no i najważniejsze: każdy mz swój gust, a mój może się diametralnie różnić od innych.
  Moim zdaniem gwiazdki są zupełnie zbędne i sieją niepotrzebny ferment. Zlikwidował bym je całkiem, albo zostawił jedną na zasadzie podoba się / nie podoba. Większość z nas jest amatorami, dla których focenie jest frajdą, a ten portal miejscem do pokazania swoich wypocin, (często bardzo emocjonalnych) a nie miejscem, do uzyskania poklasku. Po za tym już dawno zauważyłym, że najbardziej surowymi sędziami co do oceny cudzej pracy są Ci którzy sami mało potrafią. Zawsze lepiej jest oceniać i doradzać, niż samemu coś zrobić.
  Co do zasad fotografii ???  Już dawno wszystkie ja złamano. Nagminne czapy i krótkie ogniskowe w portretach, poucinane palce i nogi w kolanach,  kadry po skosie itp itd ... Może to już nowe "zasady" ??? Bo te "poprzednio obowiązujące" przeniesiono żywcem z malarstwa, gdy malaż stawał przed czystym płótnem i musiał je jakoś zaplanować a nie miał pojęcia, że kiedyś wymyślą aparat fotograficzny... A tak poważnie, to tu przyznam rację Sławkowi: trochę teorii, by być świadomym tego, co chce się uzyskać i "podglądanie" mistrzów (tych prawdiwych) nikomu nie zaszkodzi i przyniesie lepszy rezultat niż osławione gwiazdki.
 • rysio123
  report abuse rysio123, 2011-01-30, 22:00
  Krzychu pomysł z jedną gwiazdką :niezły
  z drugiej zaś strony w 5 czy 1 gwiazdek ;kliknąć trza :))))
  i tak sobie myśle  gdybym zamiast 30 ocen z średnią 4,99 dostał 30 z średnią 1,99 sam bym kombinował aby coś z tym zrobić ...zrobić lepiej,fakycznie coś poczytać,pooglądać,kliknąć w "pana w goglach" itd.
  nie czekałbym raczej na komentarze  to przy tylu użytkownikach WB  :  TOWAR DEFICYTOWY
  pozdrawiam • krzysiek
  report abuse krzysiek, 2011-01-31, 20:44
  A w imię czego zmuszać kogoś do pisania komentarza ?????  Czy brak jakifchkolwiek ocen nie jest już wystarczającym komentarzem???? Ja nie jestem krytykiem sztuki, ani teoretykiem fotografii. Coś mi się podoba, albo nie. Jeżeli mi się podoba, to stawiam pięć gwiazdek, a jak nie, to nie stawiam. Proste.
  Tak jak napisałem wyżej - nad nijakimi fotkami nie ma co się rozpisywać. Jeszcze raz powtórzę to co Sławek: na początek trochę teorii, a jak już będziemy wiedzieć, co gdzie, jak i po co, to możemy łamać "zasady" bo będziemy znali konsekwencje tego.
  Cyfrówka i zoom jest dobrodziejswem, ale i przekleństwem dla fotopstrykaczy. Jak się miało analoga typu Zenit standardowe 50mm i 36 klatek, to można było się nauczyć przemyślanego kadrowania, zoomowania nogami (czyli odpowiednieg ustawienia się do fotografoawanego obiektu) i tym podobnych rzeczy. Teraz więkrzość jak pójdzie w teren, to pstryka byle co, byle jak, byle więcej. Jeżeli zamiast podejść albo się oddalić, operujemy tylko zoomem, to mamy efekt spłaszczenia perspektywy lub duże głowy i długie nosy. Nie wspomnę o tym, że nikomu nie chce się kucnąć, lub stanąć na kamieniu żeby sfocić z "innego  punktu widzenia". O odpowiednim ustawieniu się do światła nie wspomnę. W tym żadne komentarze nie pomogą.
  Narazie tyle, bo i tak się rozpisałem jak nigdy. Inne przemyślenia moze następnym razem. • shigeri
  report abuse shigeri, 2011-02-01, 17:40
  ..mnie też te gwiazdki bez ocen trochę denerwowały i przeniosłam sie na inny portal ze zdjęciami. tu gdzie sądząc po ilości pozytywnych gwiazdek zdjęcie wydaje się dobre, tam ledwo odbija się od dna z trafnymi komentrzami. i tam pewnie wiecej sie naucze, niż tu gdzie wszyscy tylko stawiają gwiazdy, sporadycznie kometarz. • skończonazabawa
  report abuse skończonazabawa, 2011-02-11, 20:37
  (Idomeneo-npisał)
  Ale wiekszość się dobrze bawi ocenami.
  I nie wiem po co ludziom psuć humory o jakości ich zdjęć - proszę podać te portale "eksperckie". Niech się zmierzą ci, którzy mają na to ochotę.
  I całkowicie się zgadzam ! ! !

  Hej [rysio123] GWIAZDKI SĄ WPORZO!
  DODAJ MI TAM TAM JEDNĄ GWIAZDKĘ
                   
  ŁADNIE PROSZĘ----BO JAK NIE TO...........?close

Report abuse

The report has been saved.

An unexpected error occured. Please try again later.


close

Log in


close